Remonty schodów

Remonty schodów nie należą do najprostszych prac remontowych. Zazwyczaj wstawienie nowych i schludnie wyglądających schodów we własnym domu wiąże się z nieprzeciętnymi kosztami, związanymi z zatrudnieniem fachowców, jak i z ceną samych materiałów. Schody generują remontowe trudności nie tylko w przypadku pójścia na swoje, a i w blokach, czyli w tradycyjnych klatkach schodowych. Z czym się to wiąże?

Sam fakt wstawienia takiej klatki od zera jest uważany za trudny ze względu budowlanych, ale i renowacja takich schodów może nabawić nawet doświadczonych budowlańców o ból głowy. Schody to elementy konstrukcyjne budynku umożliwiające komunikacje między poszczególnymi poziomami właśnie budynku lub terenu. O schodach mówimy gdy występują minimum 2 stopnie użytkowe, a schody wraz z obudowującymi je ścianami tworzą wspomnianą klatkę schodową.

Wyróżniamy dwa podstawowe, budowlane elementy schodów – biegi oraz podesty. Te pierwsze są elementami składającymi się ze stopni, a za to te drugie umieszczane są miedzy biegami. Dodatkowo mogą być piętrowe lub między piętrowe. Schody zewnętrzne i wewnętrzne o wysokości przekraczającej 0,5 metra powinny mieć balustrady lub inne zabezpieczenie. Prześwit między biegami nazywamy duszą.  Schody możemy kwalifikować na następujące kategorie – położenie (wewnętrzne, zewnętrzne oraz terenowe), liczbę biegów (jednobiegowe, dwubiegowe oraz wielobiegowe), materiał (kamienne, betonowe, żelbetowe, metalowe oraz drewniane), wykonanie (pełne oraz ażurowe), układ i kształt biegów (proste, łamane, zabiegowe, kręcone, wachlarzowe, zespolone oraz rozdzielne), kąt nachylenia biegów (łagodne do 30 stopni, normalne do 35 stopni, strome do 45 oraz drabiniaste do 45 stopni) oraz ze względu na rodzaj konstrukcji (wspornikowe, policzkowe oraz płytowe).

Zobacz również http://izolator.co.pl/


Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *